Warsztaty plastyczne w Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne "Klasyk"
To doskonała okazja dla uczniów do rozwijania swoich umiejętności artystycznych i kreatywności 🎨.
Uczniowie mają możliwość nauki różnych technik, takich jak:
- rysunek ✏️,
- malarstwo 🖌️,
- rzeźba 🗿,
- grafika 🖼️,
- ceramika 🏺 i wiele innych.
Oni mogą eksperymentować z różnymi materiałami i narzędziami, co pozwala im na wyrażanie siebie w unikalny sposób. Te warsztaty są prawdziwym skarbem dla młodych artystów!
Wycieczka wszystkich klas trzecich oraz klasy 2A szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec i słynnej Akcji pod Arsenałem.
W dniu 6 czerwca 2024r. odbyła się wycieczka wszystkich klas trzecich oraz klasy 2A szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec i słynnej Akcji pod Arsenałem. Przewodniczyła tej wycieczce Pani Profesor Anna Kosiarska, która podczas zbiórki przed szkołą o godzinie 8 zapoznała nas z planem i celem wycieczki oraz przedstawiła kluczowe postaci historycznego wydarzenia.
Na początku autobusem dotarliśmy do Liceum im. Stefana Batorego przy ul. Myśliwieckiej, w którym uczyli się bohaterowie Kamieni na szaniec. Podczas zwiedzania zapoznaliśmy się ze stuletnią historią szkoły, odwiedziliśmy piękną aulę oraz dowiedzieliśmy się więcej o życiu bohaterów Akcji pod Arsenałem i dokładnym przebiegu tego wydarzenia.W muzeum zobaczyliśmy świadectwo szkolne Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety, który zginął podczas powstania warszawskiego, a który również był uczniem Batorego.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Mauzoleum Walki i Męczeństwa, czyli dawnej siedziby Gestapo przy Alei Szucha, w której przetrzymywano, przesłuchiwano i torturowano wielu Polaków w czasie II wojny światowej. W szczegółach zobaczyliśmy ciężkie warunki, w jakich przebywali Polacy walczący o niepodległość ojczyzny.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był Cmentarz Wojskowy na Powązkach, na który dotarliśmy autobusem. Zobaczyliśmy tam kwaterę z grobami członków Szarych Szeregów, którzy uczestniczyli we wspomnianej Akcji pod Arsenałem. Byli to m. in. Maciej Dawidowski -Alek, Tadeusz Zawadzki -Zośka, Stanisław Broniewski- Orsza oraz Jan Bytnar - Rudy.Dotarliśmy również na grób Aleksandra Kamińskiego, autora Kamieni na szaniec oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poznaliśmy historię miłości i tragicznej śmierci podczas powstania warszawskiego poety i jego żony Barbary.
Dodatkowo zwiedziliśmy pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej i kwaterę na Łączce, w której potajemnie zostały pochowane osoby zamordowane przez UB w latach powojennych. Tu poznaliśmy historię Jana Rodowicza - Anody, uczestnika Akcji pod Arsenałem i powstania warszawskiego, aresztowanego, troturowanego i zamordowanego przez UB w 1948 roku. Ogromne wrażenie zrobiła na nas ilość zamordowanych oraz to, że do tej pory niewiadome są wszystkie imiona pochowanych tam osób.
Po zakończeniu wycieczki o godzinie 14 wróciliśmy do szkoły. Warto podkreślić, że ta wycieczka skutecznie przyczyniła się do pogłębiania naszej wiedzy o historii Warszawy, w której obecnie mieszkamy. Pozwoliło to nam w bardziej szczególny sposób zapoznać się z tragicznym życiem słynnych bohaterów nie tylko samej Warszawy, ale również całej Polski.
relację z wycieczki spisała Ulyana Sasunkevich